Klub Zdobywców Rysów

Klub Zdobywców Rysów

Klub Zdobywców Rysów to miejsce spotkań przyjaciół gór, pasjonatów górskiej wspinaczki oraz wielbicieli tatrzańskich szlaków. Klub Zdobywców Rysów to także miejsce spotkań przyjaciół Hotelu.

Któż z nas nie zna melodii „Góralu czy ci nie żal”? Warto tutaj przypomnieć, że to właśnie wiersz „Dla Chleba”, który został napisany przez Michała Bałuckiego (1837-1901). Pod koniec 1863 roku, za udział w ruchu narodowym podczas powstania, poeta został osadzony w więzieniu św. Michała w Krakowie (dziś Muzeum Geologiczne PAN przy ul.Senackiej). Zajmował celę środkową na pierwszym piętrze nad bramą od strony Wawelu. W celi tej przebywał z góralem z Chochołowa, którego żandarmeria ujęła pod Michałowicami na granicy rosyjskiej, gdy przekradał się do powstańców. Podobno temu właśnie przygodnemu koleżeństwu zawdzięczamy jeden z najtęskniejszych wierszy, jaki „z piersi Bałuckiego wydobyły skrzypki górala”. Wiersz ukazał się drukiem na pierwszej stronie numeru 336 „Tygodnika Ilustrowanego” z 3 marca 1866 roku pod tytułem „Dla chleba”. Do Zakopanego Michał Bałucki zaczął jeździć już w 1856 jako uczeń i potem przebywał tam często np. w roku 1857 i 1859 . Do późniejszej popularności Zakopanego i Tatr wybitnie przyczynił się ogłaszając już w latach 1860-1870 oraz później szereg utworów o tematyce podhalańskiej, zakopiańskiej i tatrzańskiej.

O ile sprawa autorstwa tekstu nie podlega dyskusji, o tyle trudności nastręcza ustalenie nazwiska kompozytora. Według jednej z wersji melodię do wiersza skomponował Władysław Żeleński, ojciec Tadeusza Boy- Żeleńskiego.

Tadeusz Boy-Żeleński (1874-1941), lekarz- pediatra, tłumacz literatury francuskiej, eseista, krytyk, publicysta. W Tatry chodził już jako młodzieniec. W latach 1888-1892 zdobył Furkot i Staroleśną co było w tamtych czasach wyczynem nie małym, jeżeli się nie zapomni, że chodziło się na wspinaczki bez liny i w zwykłych miejskich butach. Wielbicielem Tatr Boy-Żeleński pozostał do końca. Kiedy już siły nie pozwalały mu na górskie eskapady napisze jeszcze: „Natura jest dla mnie jedna Tatry i ich akcesoria. Zakrztusić się dymem płonącej kosówki, dać się odmuchać do czysta górskiemu wiatrowi, usłyszeć dzwoneczki na hali …. A może by znów, jak tyle razy dawniej, przenocować sobie w Roztoce i powędrować przez Białą Wodę, gdzieś po Polski Grzebień, w górę …?„.

W trakcie spotkań w Klubie Zdobywców Rysów poznamy nie tylko niezwykle historie ale również anegdoty i losy znanych i ciekawych postaci zakopiańskich, przypomnimy okres międzywojenny kiedy w Zakopanem panowały: „Narty-Dancig-Brydż”. Nie będziemy też unikać dyskusji czy „jest byczo” czy „byczo będzie”.

To My będziemy tworzyć dalszą część historii Zakopanego i Tatr. Od nas zależy jak będzie ona wyglądać.

Zapraszamy do Klubu!


« Wróć

Galeria zdobywców

Dołącz do Klubu Zdobywców Rysów

Prześlij swoje zdjęcia Rysów, Tatr, Zakopanego. Wybrane zdjęcia zamieścimy na naszej stronie. Nasz adres znajdziesz w zakładce kontakt.


Home    ●    Hotel    ●    Oferty    ●    Wydarzenia    ●    Galeria    ●    Cennik    ●    Praca    ●    Kontakt