Tatry i Zakopane

TATRY

„Tatry są częścią Karpat, częścią najzachodniejszą. Jest to grupa gór najpiękniejszych między górami Karpackimi przez swoja wzniosłość i dzikość. Są one wszystkie prawie w wyższej części obnażone, i pokryte lodami lub śniegami: tu znajdują się lodowce alpejskim podobne.”  Tak opisywał Tatry Seweryn Goszczyński 1 maja 1832 roku swoim „Dzienniku Podróży do Tatrów”.

Seweryn Goszczyński (1801-1874) romantyczny poeta, uczestnik ataku na Belweder w noc listopadową, konspirator w zaborze rosyjskim i austriackim. Po raz pierwszy przebywał na Podhalu w 1832 roku. Hotel Rysy jest położony przy ulicy Seweryna Goszczyńskiego 7.

Całe Tatry zajmują około 785 km2. Tatry polskie to około 175 km2, nieco ponad pół promila powierzchni kraju. Ale w kulturze polskiej ostatnich dwustu lat, w naszej świadomości i pod świadomości Tatry i podhale mają ogromnie ważne, absolutnie wyjątkowe miejsce. To nie tylko rezerwat biosfery, ale również polskich atawizmów, nadziei, mitów, uniesień, Symbol tradycji, w której liczy się bezinteresowna przyjaźń i szlachetna rywalizacja, odporność fizyczna, siła charakteru, godność,  patriotyzm, poświęcenie.

RYSY

Szczyt położony na granicy polsko słowackiej, w Tatrach Wysokich. Posiada trzy wierzchołki z których najwyższy jest środkowy leżący w całości na terytorium Słowacji natomiast północny stanowi najwyżej położony punkt Polski (2499 m.n.p.m). Rysy to najliczniej odwiedzany szczyt Tatr Wysokich. Widok z Rysów cieszy się od wieku sławą najbogatszego w całych Tatrach obejmuje ponad 100 szczytów i 12 ważniejszych jezior. 

Nazwa Rysy nie pochodzi, jak powszechnie się uważa, od ukośnego żlebu widocznego w masywie góry (tzw. Rysy), ale od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. Później nazwę tę przyjęto dla szczytu, który nosi ją dziś. Rysy są prawdziwym unikatem, jeśli chodzi o bogactwo flory; na wysokości 2483-2503 m występują tu jeszcze 63 gatunki roślin kwiatowych, głównie z grupy roślin alpejskich. Rysy należą do Korony Gór Polski i Korony Europy.

Pierwsze odnotowane wejścia - latem - Eduard Blásy z przewodnikiem Jánem Rumanem Driečnym starszym 30 lipca 1840, zimą - Theodor Wundt z przewodnikiem Jakobem Horvayem 10 kwietnia 1884. W latach 1886-87 Towarzystwo Tatrzańskie rozpoczęło znakowanie, a następnie zabezpieczyło klamrami szlak na Rysy od Morskiego Oka. W 1899 roku na szczyt weszli Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie.

 

 

 

ZAKOPANE

Zakopane powstało jako osada na miejscu sezonowych osad pasterskich. Pierwszy (zaginiony) przywilej osadniczy wydał podobno Stefan Batory w 1578 roku, który to przywilej w 1670 roku został zatwierdzony przez króla Michała Wiśniowieckiego przywilejem osadniczym. W 1676 roku wieś liczyła 43 mieszkańców (wraz z Olczą i Poroninem). Pierwotnie osada należała do króla, później do cesarsko-królewskiego skarbu austriackiego. W 1824 roku Zakopane wraz z częścią Tatr zostało sprzedane węgierskiej rodzinie Homolacsów. Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. W 1886 r. Zakopane zostało uznane za uzdrowisko. W 1899  roku kupił je na licytacji (wraz z dużą częścią Tatr) hrabia Władysław Zamoyski - "mąż opatrznościowy" Tatr polskich, który stworzył podwaliny obecnego parku narodowego. W 1933 roku Zakopane uzyskało prawa miejskie.

Tatry i Zakopane bywają  także określane jako polski Piemont, polskie Ateny. Zakopane, które od końca lat 70 XIX wieku aż do wybuchu I wojny światowej, czyli przez ponad trzydzieści lat, stanowiło jeden z najważniejszych, a pod niektórymi względami najważniejszy, najbardziej prężny ośrodek kultury polskiej. Dla pokolenia, które po klęsce śpiewało półgłosem „Zgasły dla nas nadziei promienie” Tatry były kuracja wstrząsową . Przybysze zachwycali się wszystkim, przyrodą , która wydawała się pierwotna i dziewicza, wspaniałym ludem z jego archaiczna, staropolska gwarą, strojem, duma plemienną, umiłowaniem swobody, pięknym i zarazem praktycznym budownictwem.

Można powiedzieć bez wielkiej przesady że w Zakopanem rozgrywało się kolejne polskie powstanie, tym razem nie militarne lecz intelektualne, artystyczne i moralne.

 

« Wróć


Home    ●    Hotel    ●    Oferty    ●    Wydarzenia    ●    Galeria    ●    Cennik    ●    Praca    ●    Kontakt